Układanie paneli winylowych

podłogi winylowe

Panele winylowe to świetny sposób na ułożenie podłogi. Można je kupić w większości sklepów budowlanych, a także online – w salonach marki Vip Parkiet. Panele winylowe mają wiele zalet: są łatwe w utrzymaniu, izolują od hałasu i są przyjazne dla alergików.

Układanie paneli winylowych na podłodze jest stosunkowo łatwe. Oto kilka kroków, które należy wykonać:

1. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie oczyścić powierzchnię podłogi i upewnić się, że jest ona równa. W przeciwnym razie panele mogą się nie układać prawidłowo. Powierzchnia musi być czysta, równa i sucha – bez żadnych kurzu, brudu, tłuszczu lub innych zabrudzeń. Panele muszą być przechowywane w pomieszczeniu do montażu przez minimum 24 godziny, aby mogły się dostosować do temperatury i wilgotności otoczenia.

2. Następnie należy przygotować podłoże, na którym będą układane panele. Można to zrobić, stosując specjalną farbę lub papier ścierny.

3. Kiedy powierzchnia jest już gotowa, można przystąpić do układania paneli. Najpierw trzeba je rozpakować, ułożyć według wybranego projektu i wybrać te, które będzie się układać jako pierwsze (powinny być one dokładnie dopasowane do kształtu pomieszczenia). Należy upewnić się, że każdy panel jest równoległy do poprzedniego i ma odpowiednią ilość miejsca na swobodne rozszerzanie się i kurczenie.

4. Przygotować klej: należy go rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni paneli, a następnie na podłodze (uwaga: klej musi być przechowywany w temperaturze pokojowej przed użyciem).

5. Klejenie paneli: po nałożeniu kleju, należy przykleić pierwszy panel do podłogi i docisnąć go za pomocą miękkiego materiału (np. Gazy); kolejne panele należy przyklejać do poprzednich, dopasowując ich brzegi.

6. Panele należy układać od lewej strony do prawej i od góry do dołu, zaczynając od narożników. Aby ułatwić sobie pracę, można podzielić je na mniejsze części i układać je jedna po drugiej.

5. Panele trzeba dociskać do ściany, aby dobrze się trzymały. Następnie należy je przyciąć (jeśli to konieczne) i zamontować listwy wykończeniowe.

6. Przed zamontowaniem listew należy je dokładnie przyciąć; następnie listwy trzeba przykleić i docisnąć do podłogi (można to zrobić za pomocą kawałka drewna lub też specjalnego urządzenia do montażu listew).

7. Na koniec należy zamontować uszczelki wokół krawędzi pomieszczenia, aby zapobiec przedostawaniu się brudu i wilgoci pod panele.