Pierwsze zwierzę – chomik

Dzieci bardzo lubią zwierzęta, dlatego też często bardzo długo namawiają swoich rodziców na odpowiedniego pupila. Wybór odpowiedniego gatunku zwierzęcia nie jest taki prosty, jednak często pada on na chomika. Dlaczego? Chomik jest słodkim zwierzęciem, które można bardzo łatwo oswoić, a jednocześnie nie wymaga dużej opieki. Trzeba pamiętać o tym by czasem napełnić jego karmidełko specjalnym jedzeniem oraz by miał wodę. Można się także do nich przytulić, a w razie potrzeby włożyć z powrotem do klatki. W sklepach zoologicznych można znaleźć kilka gatunków chomików. Który z nich będzie odpowiedni? Warto się im przyjrzeć trochę bliżej!

Najbardziej popularnym gatunkiem jest chomik syryjski. Pochodzi on z Azji Mniejszej, gdzie zamieszkuje głównie tereny pustynne i półpustynne. Jest idealnym towarzyszem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych! Pośród różnych gatunków chomików, chomik syryjski jest najłatwiejszy do oswojenia. Bardzo lubi towarzystwo ludzi. Charakteryzuje sympatyczne podejście do ludzi oraz komunikatywność. Jego długość mieści się w granicach 15-20 cm. Warto jednak pamiętać o tym, że samice są większe niż samce. Ich przeciętna długość życia to 2 do 2,5 roku! Chomiki syryjskie jako jedne z niewielu, przy bardzo dobrej opiece mogą dosyć nawet 4 lat. Barwa futerka chomika ma kilka najpopularniejszych odcieni i zalicza się do nich kolor beżowy, kremowy, brązowy oraz złocisty.

Kolejnym bardzo znanym gatunkiem chomika jest chomik dżungarski. Należy on do grupy chomików karłowatych. Jako jeden z niewielu gatunków chomika można trzymać go w grupach rodzinnych.. Należy jednak zwracać bardzo dużą uwagę czy nie dochodzi do starć terytorialnych pomiędzy samcami. Chomik ten jest niewielkich rozmiarów, osiąga ok 9 cm długości. Żyją trochę dłużej niż chomiki syryjskie, bo do 3 lat w niewoli, bez względu na sposób odżywiania.

Najmniejszym przedstawicielem chomików karłowatych jest chomik Roborowskiego. Jego długość wynosi tylko 5 cm. Dla porównania chomik syryjski osiąga taką długość po dwóch tygodniach od narodzin. Należy do bardzo ruchliwych zwierząt, ma swój własny temperament, a czasem potrafi być nerwowy i agresywny. Nadaje się raczej do obserwowania niż przytulania i głaskania. Na wolności zamieszkuje piaszczyste pustynie Azji Środkowej. Z powodu piaskowe ubarwienia jest idealnie przystosowany do zamieszkiwanych terenów. Ten gatunek chomika nie jest dobrym wyborem dla dzieci, ponieważ głaskanie może zakończyć się ugryzieniem, bo większość osobników za tym nie przepada.

Chomik chiński zamieszkuje Azję. Jest on podobny do chomika syryjskiego, jednak odróżnia go czarna długa pręga, która biegnie wzdłuż grzbietu. Chomik chiński dochodzi do 11 cm długości, więc jest znacznie mniejszy niż jego kuzyn chomik syryjski. To co odróżnia go od innych gatunków chomików to bez wątpienia najdłuższy ogon! Jest on zarówno stworzeniem nocnym, jak i dziennych. Jego aktywność możemy zaobserwować o różnych godzinach.

Chomik campbella czasem nazywany jest mandżurkiem, jest on wschodnim kuzynem chomika dżungarskiego. Jego miejsce zamieszkania to tereny półpustynne i stepy. Charakterystyczne dla jego ubarwienia jest czarna pręga na grzbiecie. Właśnie ten gatunek chomika najczęściej pojawia się w wersji albinotycznej. Można je bardzo łatwo oswoić i są towarzyskie, podobnie zresztą jak chomiki dżungarskie. Znacznie bardziej agresywne są samice campbella. Najlepiej jest trzymać je w parach.

Biorąc pod uwagę charakterystyczne zachowania oraz sposób życia poszczególnych gatunków chomików dla dzieci najbardziej odpowiednie wydają się chomiki dżungarskie oraz chomik syryjski. Są to łagodne stworzenia, które można głaskać i bawić się z nimi, bez obawy, że dziecko zostanie ugryzione.