Szczur – inteligentny przyjaciel

Większość osób przeraża długo ogon szczura i uważają te zwierzęta tylko za szkodniki. Prawda jest jednak taka, że szczur należy do jednych z bardziej inteligentnych zwierząt. Jeśli szukamy towarzysza do naszego domowego gniazdka to rzadko bierzemy pod uwagę szczura, ponieważ kojarzy nam się jako nosiciel różnego rodzaju chorób i bytowaniem w kanałach. Szczury hodowlane są jednak miły zwierzętami, które są bardzo czyste i towarzyskie. Nie tylko potrzebują towarzystwa ludzi, ale lubią także bawić się z innymi szczurkami. Podstawą jest jednak zapewnienie im odpowiednich warunków i właściwej opieki. Szczury bardzo szybko uczą się nowych zachowań, a także okazywania uczuć. Komunikacja ze szczurem jest bardzo prosta, pod warunkiem, że dokładnie obserwujemy jego zachowania.

Szczur nie należy do zwierząt, które muszą mieć szczególne wymagania jeśli chodzi o ich mieszkanie. Podstawą jest jednak duża klatka, w której znajdować będą się różnego rodzaju zabawki. Z racji tego, że są inteligentne warto dbać o ich rozwój i przygotowywać im różnego rodzaju zabawy. Szczególnie w momencie, gdy są małe i muszą zostać w mieszkaniu same, by się nie nudziły. Można przygotować specjalne tunele z rolek po papierze toaletowym albo ukryć w klatce w różnych miejscach jakieś przysmaki. Szczurki bardzo lubią różnego rodzaju tunele, dlatego podczas zabaw np. na łóżku miało można je przykryć kołdrą, a szczurek będzie sobie swobodnie wtedy pod spodem buszował. Różnego rodzaju kładki i przeszkody też są super urozmaiceniem! Szczury nie boją się wody. Ciekawą dla nich zabawą może być umieszczenie w naczyniu z wodą ciężkich smakołyków na dnie. Naczynie może mieć tylko 2-3 cm wody, dla szczurka to wystarczy. Dobrym sposobem na zajęcie szczurka, jest przykrycie klatki jakąś szmatką. Szczurek będzie chciał tą szmatkę wciągnąć do środka, a jak wiemy nie jest to prosta sprawa, więc najprawdopodobniej zajmie mu bardzo dużo czasu. Bardzo istotnym wyposażeniem klatki szczurka jest domek. Domek służy jako kryjówka oraz zaciszne schronienie. Jest to azyl naszego zwierzątka i nie wolno nam na siłę go z tego domku wyciągać.

Szczur jest idealnym kandydatem na towarzysza, ponieważ można go nauczyć reagowania na jego imię. Lubi bardzo spędzać czas z ludźmi. W momencie, gdy jest zamknięty w klatce to jest nieszczęśliwy. Jeśli jednak dobrze go wytresujemy, powinien przychodzić do nas na zawołanie, w tym momencie nie powinniśmy mieć żadnego problemu z tym, by sam biegał po pokoju. Można nauczyć je także reakcji na innego rodzaju słowa. W momencie, w którym chcemy mieć towarzysza i przyjaciela, ale wiemy, że długie spacery dwa lub trzy razy dziennie nie wchodzą w grę, to szczur jest idealnym wyborem. Szybko uczą się także różnego rodzaju sztuczek.

Niestety szczurki mają tendencję do ogryzania przedmiotów, szczególnie jeśli chodzi o papier, miękki plastik, drewno czy różnego rodzaju tkaniny. Takie zachowanie przejawia się u większości młodych osobników, z czasem jednak zanika. Dużym minusem jest także znaczenie swojego terytorium moczem. Problem ten jednak po wykonaniu sterylizacji zostaje zupełnie wyeliminowany.
Podstawą w życiu ze szczurkiem jest odpowiednia socjalizacji. Bardzo ważne jest by nasz szczurek po urodzeniu spędził odpowiedni czas ze swoją matką, ponieważ w ten sposób jest znacznie łagodniejszy i ma większe zaufanie do ludzi. Bardzo istotny jest sposób podnoszenia szczura. Należy złapać go w taki sposób, by był zawsze jak najbliżej nas. Raczej unikamy łapania szczurka za ogon, u niektórych osobników wzmaga to agresywne zachowania. Odpowiednie podejście do szczurka to podstawa, by stał się on naszym dobrym przyjacielem.