Żywienie chomika

Gryzonie to jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych. Mowa tutaj nie tylko o chomikach, ale także myszkach czy szczurach. Dodatkowo w sklepach zoologicznych można spotkać naprawdę wiele ras tych zwierząt. Skoro już mamy takiego pupila w domu, to trzeba dbać o jego zdrowie. Podstawą jest odpowiednie karmienie. Wraz z pokarmem dostarczamy naszemu zwierzątku potrzebnych witamin oraz mikro i makro elementów. Dzięki nim nasz przyjaciel będzie miał śliczne futerko i będzie zdrowy. Poprzez odpowiednie żywienie możemy także przedłużyć życie gryzonia. Dzisiaj więc zajmiemy się żywieniem chomików.

Międzynarodowy transport z Polski do Grecji z licencjonowanym przewoźnikiem BANEXtransport.pl

W sklepach zoologicznych możemy spotkać 5 najbardziej popularnych gatunków chomików. Konstrukcje stalowe. Wszystkim znany jest chomik dżungarski. Może osiągnąć do 9 cm długości. Żyją średnio ok 1.5 – 2 lat. Podobny okres życia mają chomiki Campbell. Jest to bardzo towarzyski gatunek osiągający długość ok 10-12 cm. Można je hodować z osobnikami tej samej płci, jednak muszą być razem od wczesnych dni. Do przedstawicieli największych chomików domowych należy chomik syryjski, który może osiągnąć nawet 17 cm długości. Żyją także dłużej, bo zdrowe osobniki mogą żyć ponad 3 lata. Najmniejszym chomikiem jest chomik Roborowskiego, który osiąga do 4.5 cm długości. Charakteryzuje go jednak najdłuższy okres życia, ponieważ jego średni okres życia to ok 3.5 lat. W sklepach zoologicznych można spotkać jeszcze chomika chińskiego, jest on jednak znacznie mniej popularny niż pozostałe gatunki. Należy do tych większych chomików, bo średnio osiąga 8-12 cm. Ich średni czas życia to 2 – 3 lata. Odpowiednie żywienie daje możliwość przedłużenia życia chomika średnio o pół roku. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Podstawą dobrej diety chomika jest poidełko ze świeżą wodą, należy ją wymieniać kilka razy w tygodniu. Chomik musi mieć do niej swobodny dostęp. Należy uważać na to by woda nie moczyła dodatkowo wiórek. W sklepach zoologicznych jest dostępnych wiele różnego rodzaju pokarmów dla chomików. Taka pasza to podstawa żywienia, ponieważ posiada ona mieszankę potrzebnych mikroelementów i witamin. Powinna znajdować się stale w klatce. Raz dziennie należy przygotować chomikowi odpowiednią dawkę świeżych warzyw. Do warzyw, które lubią często chomiki zaliczają się marchewka, kapusta (zarówno zwykła jak i pekińska). Smakołykiem dla naszego pupila może okazać się groszek, brokuł, świeży szpinak lub seler!

Należy jednak uważać by nie podać zbyt dużej ilości warzyw, jedna łyżeczka w zupełności wystarczy, ponieważ chomiczek może dostać z tego powodu biegunki. Chomiki uwielbiają także świeże owoce. Należy je jednak podawać maksymalnie dwa razy w tygodniu i także nie w ilości większej niż jedna łyżeczka. Najbardziej wskazanym owocami są jabłka, banany, melony, arbuzy i winogrona. Warto także pamiętać o owocach suszonych. Uwielbiają rodzynki i suszoną żurawinę. Chomikom przez całe życie minimalnie rosną zęby, dlatego ważne jest by miały stały dostęp do twardych przekąsek np. chrupki owocowe. W sklepach można znaleźć także specjalne pokarmy do ścierania ząbków. W ten sposób zęby chomika będą czyste i zdrowe! Chomiki żywią się głównie warzywami i owocami, jednak są one także mięsożerne. Raz max dwa razy w tygodniu można podać chomikowi kawałek gotowanego kurczaka. Kurczaka można stosować wymiennie z plasterkiem jajka. Jednak porcje te powinny być bardzo małe, ponieważ chomikom nie należy podawać dużo białka. Ciekawostką i dużym zdziwieniem także dla mnie był fakt, że chomikowi od czasu do czasu można podać świeże świerszcze lub mączniki. Można je zakupić bez problemu w sklepie zoologicznym.

Żywienie chomika nie jest więc trudne, należy jednak pamiętać o tym, że lubią one nie tylko gotowe mieszanki, ale także świeże warzywa i owoce.