Fakty i mity o myszoskoczkach

Myszoskoczki są coraz bardzie popularne jako domowe zwierzęta. Na co dzień zamieszkują one tereny Środkowe Wschodu oraz Środkowej Azji, Indii i Afryki. Ich naturalne środowisko to rejony pustynne i stepy. Myszoskoczki zaliczamy do gryzoni stadnych, na wolności żyją w grupach nawet do 20 osobników. Charakterystyczne jest dla nich to, że żyją w długich norach, które rozciągają się nawet na pół metra głębokości. Dlatego też myszoskoczki hodowane w warunkach domowych powinny mieć dużą klatkę oraz wiele dodatkowych gałązek w klatce.

Podstawą dobrej hodowli tych zwierząt jest dostarczanie im odpowiednich składników w pożywieniu. Adwokat alimenty Warszawa. Podstawowym składnikiem jest ziarno np. pszenica, żyto i owiec. Najlepiej jednak zainwestować w specjalnie przygotowane mieszanki. Myszoskoczki bez wątpienia są bardzo dużymi łasuchami. Warto więc czasem podawać im dodatkowo owoce oraz warzywa. Myszoskoczki są bardzo dużymi indywidualistami i zabawa z nimi jest trudna. Są one zwierzętami, na które można patrzeć godzinami, jednak nie wszystkie osobniki lubią towarzystwo ludzi. Swoją klatkę traktują jak ich osobiste terytorium, dlatego obcy nie powinna na nie wchodzi. Co jednak jeszcze warto wiedzieć o tych zwierzętach? Oto kilka mitów oraz prawd.

1. Myszoskoczki skaczą

W tej kwestii ile osób, tyle opinii. Można znaleźć wiele opinii, które pokazują różnicę pomiędzy skakaniem, a podskakiwaniem oraz zależnością pomiędzy wiekiem, a długością skoku. Podobno płeć także ma znacznie jeśli chodzi o zdolności do skakania. Myszoskoczki w warunkach domowych poruszają się głównie za pomocą śmiesznego chodu, który może przypominać mini podskoki. Rzadko zdarza im się także skakać po klatce lub zeskakiwać z dużych wysokości, wygląda to trochę tak jakby się bały dużych wysokości.

2. Myszoskoczki tylko w stadzie

To jest akurat prawda. Nie można kupić jednego myszoskoczka, ponieważ posiadają one naturę zwierząt stadnych. Jeśli kupujemy jednego myszoskoczka musimy liczyć się z tym, że zwierzę jest apatyczne i nieszczęśliwe. Bardzo mało będzie się ruszało i można nawet odnieść wrażenie, że jest chore.

3. Myszoskoczki śpią w nocy.

Większość gryzoni to zwierzęta nocne. Prawda jest jednak taka, że myszoskoczki nie są ani zwierzętami nocnymi, ani dziennymi. Są one tak samo ruchliwe w dzień jak i w nocy. Mają swój osobisty rytm dnia i raczej się go trzymają. Myszoskoczki w nocy dużo hałasują, dlatego nie powinny być w tym samym pokoju, w którym śpimy, ponieważ mogą nas w nocy budzić.

4. Myszoskoczki to ciche zwierzęta.

Tak, to prawda. Nie należą one do bardzo głośnych zwierząt, a między sobą porozumiewają się cichymi popiskiwaniami. Jednak sposób w jaki żyją i poruszają się sprawia, że wydają wiele dodatkowych dźwięków, które niestety ale dla części ludzi są denerwujące.

5. Duża klatka to podstawa.

To kwestia indywidualna, jeśli z założenia będziesz często wypuszczał swoje myszoskoczki z klatki, wtedy nie potrzebują one dużej klatki, jednak jeśli większość czasu będą w niej spędzały to klatka powinna być duża i mieć przestrzeń, gdzie będą mogły się bawić. Jeśli chcemy by wyszły z klatki to należy zostawić im otwarte drzwiczki i poczekać aż same to zrobią, a nie wyciągać ich na siłę.

6. Intensywny zapach myszoskoczków.

Każde zwierzę ma swój specyficzny zapach. W przypadku myszoskoczków jest on także, jednak nie jest to zapach, który mocno drażni. Należy pamiętać o regularnej wymianie trocin, a wtedy właściwie jest on niewyczuwalny.

7. Myszoskoczek to przytulanka.

Niestety nie, myszoskoczki mają swoją przestrzeń i nie lubię być mocno przytulane i głaskane. Prawda jest taka, że czasem lubią usiąść na kolanach i trochę się pogłaskać, ale robią to rzadko. Dlatego też myszoskoczki niekoniecznie są odpowiednimi zwierzętami dla dzieci.

8. Myszoskoczki jedzą wszystko.

Fałsz. Jak każdy gryzoń lubią gryźć wiele rzeczy, jednak nie oznacza to, że chcą je zjeść. Należy więc bardzo uważać z jakimi materiałami nasze zwierzę ma do czynienia, ponieważ są one w stanie zjeść nawet plastik, który jest dla nich szkodliwy.