Odżywianie szczura

Szczury są obecne w naszej kulturze od bardzo wczesnych czasów Europy. Niestety w dawnych czasach były one nosicielami różnego rodzaju chorób i pomagały w rozprzestrzenianiu się plagi dżumy. Dlatego też wiele osób do dzisiaj uważa je za duże szkodniki, które tylko niszczą zbiory i żerują na osiągnięciach dzisiejszego społeczeństwa. Człowiek od wielu lat starał się wciąż walczyć z plagami szczurów. Inna sytuacja jest jednak na terenach Indii oraz Chin. Tam szczury uważane są za zwierzęta inteligentne oraz przynoszące wszystkim ludziom szczęście. Co ciekawe w Radżastanie w indyjskiej części są one nawet dodatkowo dokarmiane przez pielgrzymów.

Motyw szczura bardzo często pojawia się także w utworach literackich i filmach. Czasem przedstawiany jest jako dobra postać, a innym razem jako zła. Można więc uważać, że dużo zależy od autora. Także szczury domowe wzbudzają w ludziach wiele emocji. Wiele osób, nie potrafi zrozumieć dlaczego ktoś może kochać te zwierzęta. Prawdą jest, że szczur domowy uznawany jest za jedno z bardziej inteligentnych zwierząt domowych i jest idealnym towarzyszem, dla osób, które poszukują przyjaciela! Pytanie więc idealne, jak zadbać o domowego szczurka by był naszym przyjacielem?

Szczurki są zwierzętami bardzo towarzyskimi, ale wymagającymi także dużej uwagi. Potrafią bawić się same, jednak uwielbiają spędzać czas poza klatką i poznawać nowe miejsca. Szczurki są bardzo inteligentne. W trosce o ich odpowiedni rozwój powinniśmy dbać nie tylko o zabawy, które pozwolą im się rozwijać, ale także o odpowiednie odżywianie. Odpowiednio dobrane składniki sprawią, że nasz szczurek będzie miał więcej energii do zabaw, chętniej będzie się uczył nowych rzeczy, a także jego futerko będzie piękniejsze i lepiej odżywione. Poprzez odpowiednie odżywianie możemy także przedłużyć życie szczurka.

W klatce naszego szczurka powinno znaleźć się karmidełko. Może taką role odgrywać zwykła miska lub miska wykonana ze szkła, blachy lub ceramiki. Ważne jest po prostu by szczurek pijąc z niej, nie zrobił sobie krzywdy, więc nie może mieć ostrych brzegów. Należy wciąż pod uwagę, że szczurki będą próbowały gryź miskę, dlatego jej materiał musi być dopasowany do takiej ewentualności. Nie możemy zapomnieć także o poidełku, w którym woda powinna być wymieniania regularnie. Szczur jest zwierzęciem drapieżnym . Je on często, ale za to bardzo mało. Dlatego też w karmidełku przez całą dobę powinna znajdować się sucha pasza zakupiona w sklepie przeznaczona właśnie do szczurków, albo zamiast tego wyznaczyć mu konkretne pory dnia, w których dajemy mu do karmidełka odpowiednią porcję paszy. Szczury uwielbiają gryźć specjalne kolby. Warto jednak urozmaicać jej smaki oraz zmieniać suchy pokarm, który mu dajemy, ponieważ może się on znudzić jedzeniem. Oprócz tych składników można szczurom podawać także gotowany groch, ryż czy ziemniaki. Nawet świerszcze mogą okazać się ciekawym urozmaiceniem na deser. Warzywa i owoce także powinny znaleźć się w jego menu.

Do największych smakołyków należy: marchewka, buraki, jabłka, banany, surowy ogórek, pomidor czy świeże zielone liście np. kapusty, pietruszki, mniszka lekarskiego czy sałaty. Może się okazać, że Twój szczur lubi trawę, koniczynę, a nawet lucernę. Musimy pamiętać jednak o tym by każdy z tych pokarmów dokładnie umyć. Szczurkowi możemy podawać tylko świeże produkty i najlepiej częściowo podzielone na kawałki. Zielone posiłki możemy podawać kilka razy w tygodniu. Elementami, które powinny znajdować się w klatce jest sól z mikroelementami i wapno, które służy także do ścierania zębów.

Jak widzicie dieta szczurka może być bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od tego jak my sami będziemy chcieli ją ułożyć. Jeśli jednak chcecie do diety swojego szczurka włączyć pożywienie, które nie jest wymienione wyżej, dobrze jest wcześniej skonsultować to z weterynarzem.